Moje, moje len a len moje

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Podarené/nepodarené

Francois Coty a Firma Coty, Inc.
Francois Coty
„Dajte žene ten najlepší výrobok, aký dokážete vytvoriť. Ponúknite ho v obale jednoduchého ale bezchybného vkusu a vypýtajte si zaň primeranú cenu.“
 

Joseph Marie François Spoturno dit Coti sa narodil 3.5.1874 v meste Ajaccio na Korzike. Bol jedným z najznámejších výrobcov parfémov na svete. V roku 1904 založil spoločnosť dnes známu ako Coty, Inc.. Francois bol potomkom Isabelle Bonaparte(Napoleonova teta). V tomto duchu bol aj vychovávaný. Rodičia mu zomreli, keď bol ešte dieťaťom, preto bol vychvávaný svojou prastaroumatkou, neskôr starou matkou, ktorá žila v Marseille.

 

 
Po ukončení vojenskej služby spoznal Korzičana menom Emmanuel Arène, ktorý sa stal jeho učiteľom a ponúkol mu prácu v Paríži. Tam sa Francois oženil za Yvonne Alexandrine Le Baron a zmenil si svoje meno tak, aby znelo francúzskejšie. Z mena Coti, ktoré mal po matke vzniklo Coty. Odvtedy používal len meno Francois Coty.
 
V Paríži sa tiež spoznal s farmaceutom Raymondom Goerym. Tento vo svojom obchode predával aj vlastnoručne vyrobené voňavky. Od neho sa Coty naučil zložitému a tajomnému umeniu výroby parfémov. Takto vznikol jeho prvý(neoficiálny) parfém Cologne Coty.
Emmanuel Aréne si všimol Cotyho nadmerný záujem o vône a predstavil ho senátorovi Antoine Chirisovi. Chrisova rodina dlhoročne vyrábala  parfémy. Antoine poslal Cotyho do Grasse, kde sa študujú vône a Coty v roku 1904 vyrába svoj prvý parfém, La Rose Jacqueminot.
 
K tomuto parfému sa viaže príbeh o tom, ako ho Francois priniesol hlavnému nákupcovi najprestížnejšieho obchodného domu , ktorý ho odmietol. Urazený Coty zašiel za roh a pustil flakón s vôňou z ruky. Sklo sa rozbilo a La Rose Jacqueminot rozvoniavala tak, že všetci zákazníci sa o ňu zaujímali najväčšmi.
 
Rok po vytvorení La Rose Jacqueminot, Coty uvádza prvý kvetinovoorientálny parfém, L'Origan, ktorý sa vyrába dodnes a tiež Ambre Antique,  ambrovú vôňu, ktorú vyhľadávajú jej priaznivci aj napriek zastaveniu jej výroby. Krásu a lesk zlata mal zachytávať preslávený parfém L'Or z roku 1912. Najslávnejším z Cotyho parfémov bol Chypre(1917). Každý správny milovník parfémov vie, že chypre sa volá aj celá kategória parfémov, pripomínajúcich ostrov Cyprus. (Vo vôňach tejto kategórie sa striedajú zemitobylinkové, drevisté a citrusovokvetinové tóny. Známy chypre parfém je napríklad Mitsouko- Guerlain).
Táto parfémová kategória pred rokom 1917 neexistovala, to znamená, že Cotyho Chypre bol prvý z kategórie chypre parfémov(Coty ho vytvoril potom, ako sa ohúrený vrátil z dovolenky na malebnom ostrove Cyprus). Ďalším skvostom, ktorý Coty vytvoril je Émeraude(Smaragd)z roku 1921, ktorý je doteraz veľmi obľúbeným a stále vyrábaným parfémom. Tento má pripomínať svojím zafarbením a hlavne vôňou ligot zeleného smaragdu. Parfémom vášnivých žien(ako hovorí reklama) bol Cotyho L'Aimant  z roku 1927. Bol to prvý parfém v histórii, v ktorom bola použitá vanilka. L'Aimant sa vyrába dodnes a je najpredávanejšou vôňou v Británii.
 
 

Cotyho firma spôsobila revolúciu vo svete parfémov, nielen samotnými vôňami, ale aj ich nádhernými flakónmi. Keďže Coty bol blízkym priateľom slávneho výrobcu flakónov, Reného Laliqua(ich obchody stáli hneď vedlľa seba) mnohé z jeho parfémov sa predávali vo fľaštičkách od Laliqua. Bolo ich celkovo šestnásť. Veľkú úlohu zohrala aj firma Baccarat(dvadsať fľaštičiek pre Cotyho).

 
 
 
Francois Coty zomiera v roku 1934 na pneumóniu a komplikácie po aneurizme. Tak ako to už u umelcov býva, aj Coty zomiera vo svojom dome, celkom sám a bez peňazí- tie mu vzal nákladný rozvod a krach burzy na Wall street.
 
···
 
Vyššie v texte som spomenula zopár voňaviek, ktoré sa doposiaľ vyrábajú(L'Origan, Émeraude, L'Aimant). V tomto prípade by sa dalo slovo vyrábajú zameniť so slovom prznia. Je to naozaj tak, všetky voňajú ako syntetický prostriedok na riad, džús zriedený s vodou atď. Najhoršie na tom je, že čím novšia verzia týchto starých a pôvodne krásnych vôní sa vyskytne, tým je odpornejšia, syntetickejšia a zriedenejšia. Ku Cotyho pôvodným kvalitným výrobkom pribudlo niekoľko teenagerských “smrádečkov”, ktoré sú také lacné, že len máloktorý stojí viac ako osem eur. A musím povedať, že táto cena vystihuje ich kvalitu. Pred pár rokmi som sa sklamala ešte väčšmi, keď som na internete zazrela Cotyho parfém seriálu Zúfalé manželky- Desperate housewifes- forbiden fruit(Zakázané ovocie... mimochodom, nie je to strašný názov pre parfém?) Tiež sklamal aj známy Exclamation z osemdesiatych rokov minulého storočia, ktorý si ženy za socializmu kupovali v Tuzexe. V telke naň boli honosné reklamy a pritom, je to také nič. Nepotešil ani Ici v otrasnom flakóne(dávam Vám možnosť pokochať sa ním), ktorý smrdí ako zhorená umelá hmota. Ďalšia “umelá hmota” je Dark vanilla vo flakóne s fialovým uzáverom. Čo majú všetky nové Coty parfémy(sú to vôbec parfémy?) spoločné, je výdrž. Mizerná výdrž. Či na tele, alebo na oblečení- všade je mizerná. Je to vôbec pravda, že tento podnik s takou krásnou históriou tak hlboko klesol? Buď to je zlý sen, alebo je celá tá história len vymyslená...   
 

Na záver by som len chcela dodať, že v  jednej knihe, ktorá sa venuje parfémom sa píše(citujem): “... a odvtedy sa firma stala značkou najväčšieho obchodu s priemyselne vyrábanými parfumami na svete, čo je výsledok, na ktorý by bol Francois Coty nepochybne hrdý.”  Až tak nepochybne sa to však nedá tvrdiť... Ja by som si trúfla povedať, že pochybujem o nepochybnosti tohto tvrdenia. Neobraciate sa v hrobe kvôli przneniu Vašich vôní, pán Coty? Alebo ste z toho taký otrávený a preto proti tomu nič nerobíte len mávnete rukou...?
Tak ako je to?
-S.M.-

 

 

 


Môj voňavý svet | stály odkaz

Komentáre

  1. hmm,
    článok ma potešil. Vždy sa rada niečo nové dozviem.
    Lenže, budem i oponovať - =teenagerských “smrádečkov”, ktoré sú také lacné, že len máloktorý stojí viac ako osem eur= a koľko by si bola ochotná dávať na parfumy svojich adolescentov? Ako 15. ročným by si kupovala Bossa a čo potom, keď budú mladí muži? Nevedeli by oceniť, kvalitu, lebo boli od malička rozmaznaní.
    Veď akékoľvek značky adidas by práve teenegerom mali postačovať.

    A druhá vec = Chloé bol parfum roka. Takže nie všetko je až také smradľavé
    publikované: 12.03.2010 17:44:23 | autor: vasilisa26 (e-mail, web, autorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014